ďťż

Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?

SUSPENSER - 29-01-2010 08:29

Witam.Posiadam piec opal Sekom 25 wysoki ze sterownikiem PID.Palę w nim od września 2009. Problem jest taki, że strasznie brudzi sadzą ,z komina wylatują grudki sadzy .Nie wiem jak sobie z tym poradzić.Palę suchym ekogroszkiem z kopalni Chwałowice o kaloryczności ok 26.Z komina wydobywa się lekki dymek koloru bliżej czarnego niż siwego.Wina opału chyba nie jest ponieważ w okolicy dużo ludzi pali tym samym węglem od tego samego dostawcy i nikt nie ma sadzy na dachu i wokół domu.Dom jest nowy, komin jest nowy więc był czysty nie zarośnięty sadzą z poprzedniego sezonu.
Będę wdzięczny za jakieś rady.
Zwiększ dawkę powietrza, bo masz zbyt "bogatą" mieszankę i nie dopala Ci węgla jak trzeba.

Jarecki79 - a co sądzisz o sterownikach Indyvidual Fuzzy Logic takich jak w piecu tu opisywanym:

http://www.polmark.com.pl/oferta?fun...wid=43&clear=1

jz - 29-01-2010 08:58

ja zauważyłem u siebie ciekawą rzecz... o ile były na dworze temperatury w okolicach 5-8oC to kocioł palił mało (3 worki wystarczały nawet na 5 dni grzania i CWU).
Natomiast przy temperaturach -3 -5 zaczął brać około 1worek/dobę. Niby nie dziwne... ale teraz będzie ciekawe...
Przy mrozach -18noc -14dzień dalej bierze worek na dobę. :o (no może ciuteczkę więcej ale subiektywnie "na oko" bierze tyle samo)
Przy czym wyraźnie kocioł więcej pracuje i w domu jest nawet trochę cieplej. Jak była temp -5 -8 grzanie kaloryferów się wyłączało a teraz grzeją non stop.
U mnie jest podobnie. Nie zauważam dużej różnicy w spalaniu przy mrozie do -5 oraz spalaniu w mrozie nawet do -20. Grzejniki zachowują mi się podobnie to Twoich. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest.
Spalanie wychodzi mi ~30kg/dobę (pow. ~200m po podłogach, CWU 140, piec Cichewicz Futura Econo Mini 21, 15cm styro, 25 wełna na poddaszu, brak drzwi wew. i wiatrołapu przy garażu, zawór 4d ESBE ustawiony na trochę mniej niż połowa skali). Z podajnika 120kg wysypuję ok 30kg popiołu (różnie wygląda, pilnuję, żeby się w miarę wypalał) :/pierwek - 29-01-2010 09:13

[ Nie zauważam dużej różnicy w spalaniu przy mrozie do -5 oraz spalaniu w mrozie nawet do -20. Grzejniki zachowują mi się podobnie to Twoich. Nie mam pojęcia dlaczego tak jest. no jak przyszło -20 przez 3 dni z rzędu to już zauważyłem różnicę... z 30kg zaczął brać 40kg/dobę. Wczoraj zrobiło się zauważalnie cieplej (dzień okolice 0 noc -5) to widzę że nie będę dzisiaj dosypywał węgla do zasobnika (mam 3 dzień od zasypania a ostatnio węgla starczało na 3 dni) a dopiero jutro. Czyli spalanie znowu zeszło do ca 30kg/dobę.

Wygląda na to że jak temperatura spadała mocniej tylko w nocy to zwiększone spalanie mniej rzucało się w oczy ale jednak było.jz - 29-01-2010 09:18

Wygląda na to że jak temperatura spadała mocniej tylko w nocy to zwiększone spalanie mniej rzucało się w oczy ale jednak było. Możliwe... Jak wchodziłem do kotłowni w dzień (po małych zmianach w ustawieniach) i spoglądałem w podajnik, to mówiłem sobie: O! Będzie nowy rekord! :)
Po nocy, po zajrzeniu do podajnika mówiłem już inaczej, bo: O Boże! :)

kolorado - 29-01-2010 09:37

no jak przyszło -20 przez 3 dni z rzędu to już zauważyłem różnicę... z 30kg zaczął brać 40kg/dobę. Wydaje mi się, że może mieć na to wpływ akumulacja budynku. Dlatego kocioł z opóźnieniem zaczął pobierać więcej paliwa.zawijan - 29-01-2010 10:12

zawijan, jesli chodzi o szybkość przepływu spalin, to lekko spłycając, znaczy, jak puścimy spaliny przez kocioł z prędkoscią np, 20km/s to taka sama porcja spalin wpuszczona w zamkniętą przestrzń wymiennika pozostajaca bez ruchu odda do wymiennika mniej ciepła? Chyba cos nie tak. Odpowiem Ci, także lekko spłycając.
Jeśli do zamkniętej przestrzeni wymiennika wpuścisz porcję spalin o określonej temperaturze i będzie ona przebywała tam bez ruchu przez dostatecznie długi okres – to po pewnym czasie jej temperatura zrówna się z temperaturą wody po drugiej stronie ścianki wymiennika. Tylko tyle, że będzie to czas bardzo, ale to bardzo długi.
Jeśli taką samą porcję spalin o takiej samej temperaturze przepuścisz przez wymiennik z jakąś prędkością – to w zależności od tej prędkości schłodzi się ona do temperatury mniej lub bardziej wyższej od temperatury wody, ale zawsze wyższej od temperatury wody po drugiej stronie ścianki wymiennika. A zatem – w tym przypadku spaliny oddadzą wodzie mniej ciepła.
W kotle jednak procesy przebiegają dynamicznie i spaliny nie mają czasu przebywać w nim tak długo, żeby oddać całe swoje ciepło wodzie. Proces wytwarzania ciepła w kotle ma na celu dostarczenie w jednostce czasu do ogrzewanych pomieszczeń tyle ciepła, ile one potrzebują. Przecież w każdej chwili z tych pomieszczeń uciekają do otoczenia określone ilości ciepła. Trzeba je na bieżąco uzupełniać.
Kiedy szybciej schłodzisz np. butelkę z gorącą wodą – wsadzając ją do balii z zimną wodą (nawet bardzo wielkiej) i trzymając ją tam nieruchomo, czy polewając ją strumieniem bieżącej zimnej wody z kranu?
1m/sek to dostateczna prędkość przepływu spalin przez wymiennik.Jacek6 - 29-01-2010 21:28
zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma byś jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?zawijan - 29-01-2010 22:42

zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma byś jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
Wyciągasz przedziwne wnioski. Przeczytaj wszystko dokładnie jeszcze raz. Także ten rozdział naszego bloga http://zawijan.wordpress.com/5-budow...enniki-ciepla/

Jak nam zaczyna brakować ciepła - należy zwiększyć ilość podawanego paliwa i powietrza RÓWNOCZEŚNIE. A prędkość przepływu spalin w dobrze zaprojektowanym kotle powinna być co najmniej 1m/sek.
Jeżeli zwiększymy podawanie węgla i powietrza - to automatycznie wzrośnie nam ilość wytwarzanych spalin, a tym samym także ich prędkość.

Co rozumiesz pisząc "zwiększamy temperaturę spalin"? To nie jest jednoznaczne. Spaliny w różnych miejscach kotła mają różne temperatury. I jak chciałeś zwiększać prędkość spalin?Honorka - 29-01-2010 23:14

Honorka RV-12 PMd chyba?? Mniejsza o to, model RV-12 to najmniejszy wentylator z rodziny typu WBS6a, RMS 120 czy WPa 06 (czy 120 zawsze myle ten symbol dmuchawy WPa). To są porównywalne nadmuchy

Sprawa nie jest tragiczna, bo Pancerpol nie robi retorty 40kW, zatem pewnie masz retortę o mocy max. 50kW, ona ma zakres mocy 30-50kW.
Zakładam, że wymiennik kotła jest ok.
Możliwe błędy, to:
- mały wentylator w stosunku do tego palnika
- instalator nie uszczelnił paleniska siliconem

Do palnika PPS 50kW stosowany jest najczęściej WBS6a lub RV-14K. Spotkałem się jednak z przypadkami konieczności wstawienia modelu większego - WBS6 .

Pytanie podstawowe, czy instalator zasilikonowal od spodu palenisko, aby nie pojawiało się fałszywe powietrze?

Podam Ci najpierw nastawy Tango do tego typu silnika i nadmuchu, który masz, aby palnik pojechał na wyższej mocy. Spróbuj i ewentualnie po tych próbach będziesz musiała sprawdzić prawidłowość uszczelnienia palnika.
Zakładam,że masz duże zapotrzebowanie na ciepło i temp. szybciej spada.

PrA 15sekund, jak nie będzie sie podnosić palenisko - stopniowo wydłużaj do 30sekund

PAu pausa podawania 30sekund dla palnika 50kW

CdP 15-20sekund czas nadmuchu

PPo 1, krotność odpowiada za paliwo w przedmuchu, czyli powyżej nastawy zadanej. 1oznacza dodaj paliwo przy każdym załączeniu nadmuchu w trybie przedmuchu

Coc czas przerwy nadmuchu w podtrzymaniu, przy dużych stratach ciepła zadaj na 3minuty, góra 5minut. Zacznij jednak od 3minut

OFs 12 bieg, to malutka dmuchawa przy dużym palniku, zadaj 12bieg

bPo 11bieg w podtrzymaniu

Daj znać, czy się poprawiło.

Nie wiem, co to znaczy czy palenisko jest zasilikonowane? :roll:
Pod spodem ma taki talerz, który jest odkręcany (w celu usunięcia popiołu) i nie bardzo sobie wyobrażam, żeby to zasilikonować :roll:

Obecnie palimy mieszanką groszek/owies i ustawienia mam takie:
podawanie 10
pauza 25
dmuchawa 10
i wydaje mi się, że jest dobrze :)

W domu mam już 22/23st :)

Jeśli temp. na dworze będzie w granicach 0 stopni przejdziemy na owies.
Jak to się ma do groszku?Jarecki79 - 30-01-2010 11:42
Ustawienia obecne są widocznie prawidłowe dla aktualnej temp. na zewnątrz.

Jak będziesz miała kiedyś problem przy większych mrozach, daj dmuchawę na 12bieg i lekko zwiększ dawkę paliwa

To pod spodem to wyczystka, ona jest uszczelniona sznurem.
Silicon ma być tuż pod żeliwnym talerzem paleniska, na którym się pali węgiel.

Napisz na priva swojego maila, wyślę Ci zdjęcie, gdzie ma być silicon, aby podczas procesu spalania nie było fałszywego powietrza.Jacek6 - 30-01-2010 16:00
zawijan,


zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma byś jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
w tym powyżej, mowa była o czystej teorii przekazywania ciepła, zupełnie oderwanej od kotła. I ta teoria chyba jest ok?
A teraz praktyka, pytanie do Ciebie, mam kocioł z retortą 25 KW, potrzebuję ok 10 KW, ekonomiczniej bedzie palić na 1/2 otwarcia wentylatora, czy na 3/4 otwarcia ? Oczywiscie dopasowując odpowiednio czas przestoju, przy stałym podawaniu 15s.roofer84 - 30-01-2010 23:18
Witam
Mam kolejny problem. Od wczoraj pale innym groszkiem, wydaje mi sie ze jest mniej kaloryczny od poprzedniego, poniewaz przy takich samych ustawieniach pojawiaja sie spieki na retorcie. Wczesniej palilem groszkiem wartosci opalowej powyzej 24 MJ i spalal sie bardzo dobrze, a przy tym obecnym tak dobrze juz to nie wyglada:/. Zastanawiam sie jak zmienic ustawienia zeby spieki sie nie pojawialy, mysle ze trzeba wydluzyc czas podawania a zmniejszyc czas przerwy no, ale moze sie myle i jeszcze kwestia ustawienia wentylatora czy ma mocniej dmuchac czy slabiej. Bylbym wdzieczny za rady (najlepiej trafione;) ).
Pozdrawiamaigel - 31-01-2010 11:04

Witam
Mam kolejny problem. Od wczoraj pale innym groszkiem, wydaje mi sie ze jest mniej kaloryczny od poprzedniego, poniewaz przy takich samych ustawieniach pojawiaja sie spieki na retorcie.
Pozdrawiam
jak masz spieki , zmniejsz iloscpowietrza dostarczanego do paleniska

aigeljeanpascale - 01-02-2010 22:56
Mam Hef 25 kw z prostym sterownikiem Geco G-403-P02
niestety brak jest mozliwosci płynnej regulacji obrotów :-? ( nie mam ochoty za kazdym razem schylac sie u otwierac i zamykac otwór wentylatora )

postanowiłem zakupic regulator obrotów i zamontowac i dospel cos takiego ma za ok 100zł :roll:

ale mam pytanie to elektryków, elektroników czy moge zamontować SCIEMNIACZ DO OSWIETLENIA ( koszt 12zł :lol: ) działa na takiej samej zasadzie, tak mi sie przynajmniej wydaje?!

ps. Proszę o ewentualne uwagi i spostrzezeniaMartinezio - 02-02-2010 12:14
Sęk w tym, że nie wiadomo, czy Twój wentyl obsługuje płynną zmianę napięcia zasilającego. Spróbuj dowiedzieć się u producenta wentyla, jak jest z regulacją jego mocy (czym się steruje tą mocą). Jeśli moc wentyla jest funkcją wysokości napięcia prądu zasilającego, to jak najbardziej możesz zamontować ten ściemniacz (bo tak on działa - reguluje napięcie zasilające w przedziale 0-100% napięcia wejściowego).ilkus - 02-02-2010 18:38
jeanpascale
Czy nie warto trochę dołożyć i kupić sterownik z PID.np Ognika.
Ja mam sterownik z PID i działa to dość fajnie i mogę wyłączyć PID i wtedy działa jak zwykły sterownik z możliwością regulacji obrotów.Sterownik sam sobie dobiera prędkosć dmuchawy .
Z tego co wiem o Ognik ma dopasowane parametry wyjściowe pod Hef-a.
Zużycie węgla jest na zbliżonym poziomie z tym że nie ma skoków temperatury.jeanpascale - 02-02-2010 19:36
Martinezio dzieki :)
szczerze jestem sceptycznie nastawiony do sterownika PID ( zreszta cena od 300 do 700zł :(
jesli juz to kupie sterownik uniwersalny ( 150-200zł )z regulacja obrotów, ustawieniami dni tygodnia itp

a moze wyzszy model geco?! tylko jaka cena?pierwek - 03-02-2010 17:18
do czego służy białe naczynie przeponowe w instalacji? Mam czerwone i białe.

Czerwone mam do instalacji zamkniętej (kaloryfery i podłogówka) która jest za wymiennikiem płytowym, w tym obwodzie mam też ciśnieniomierz.

Biały chyba jest przy CWU ale tam nie mam żadnego ciśnieniomierza.

Kocioł pracuje w układzie otwartym (jest zbiornik wyrównawczy).

czy te 4 rury wychodzące z kotła (2 dla wymiennika, 2 do CWU) są niezależne? tzn czy w kotle są jako oddzielne obwody? Bo jeżeli tak to być może obwód z CWU jest jednak zamknięty?

Kazałem swoim fachowcom zrobić instalację otwartą (od strony kotła) ale zaczęło mnie męczyć to białe naczynie przeponowe...0degree - 03-02-2010 17:29
To białe, może być podłączone do bojlera - do wody użytkowej.pierwek - 03-02-2010 17:32
Ale czy to oznacza że bojler CWU (Glamet 140l) pracuje w układzie zamkniętym?Jacek6 - 03-02-2010 19:22
zawijan,
jak masz chwilę, ustosunkuj się prosze.


zawijan,

zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma byś jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
w tym powyżej, mowa była o czystej teorii przekazywania ciepła, zupełnie oderwanej od kotła. I ta teoria chyba jest ok?
A teraz praktyka, pytanie do Ciebie, mam kocioł z retortą 25 KW, potrzebuję ok 10 KW, ekonomiczniej bedzie palić na 1/2 otwarcia wentylatora, czy na 3/4 otwarcia ? Oczywiscie dopasowując odpowiednio czas przestoju, przy stałym podawaniu 15s.jeanpascale - 03-02-2010 20:16
jak dla mnie to na 1/3 :) z tego co czytałem to za duzo powietrza nie jest wskazane

przy okazji zapytam specjaliste bo czytałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem

Piec hef 25kw z rusztem sztabkowym , najlepszym rozwiazaniem bedzie gdy pale w retorcie wyciagniecie pozostałych sztabek rusztu oprócz tych dwóch na których zamocowany jest promiennik?!

promiennik zawieszony jest nad retorta ok 12-13cm moge poprzez skrócenie zwiekszyć np do 15-20cm czy to ma sens?!0degree - 03-02-2010 20:23

Ale czy to oznacza że bojler CWU (Glamet 140l) pracuje w układzie zamkniętym? Nie chodzi mi tu o obieg grzewczy, tylko o obieg w którym jest ogrzewana woda.czp01 - 04-02-2010 07:34
Witam !

Mój `Kielar 35 kw` ma tendencje do lekkiego niedopalania groszku z prawej strony paleniska - podobno to wada stałych retort, a w obrotowych ten problem nie istnieje.

W każdym razie serwisant stwierdził, że problem jest znany a powodem tego jest zbieranie się miału w kolanie retorty oraz, że problem ten można w pewnym zakresie likwidować a przynajmniej zmniejszyć jego dolegliwość w ten sposób, że średnio raz w miesiącu należy wypalić groszek do zera co spowoduje wypchanie miału - a następnie retortę wyczyścić od góry i na nowo rozpalić.

Stąd moje pytanie czy ktoś stosuje tą technikę i czy to w ogóle pomaga.???pierwek - 04-02-2010 10:06

czy te 4 rury wychodzące z kotła (2 dla wymiennika, 2 do CWU) są niezależne? tzn czy w kotle są jako oddzielne obwody? Bo jeżeli tak to być może obwód z CWU jest jednak zamknięty? a jak wygląda to w tej sprawie? te 4 rury są w układzie połączonym czy to są 2 niezależne obwody?Jarecki79 - 04-02-2010 10:42

jak dla mnie to na 1/3 :) z tego co czytałem to za duzo powietrza nie jest wskazane

przy okazji zapytam specjaliste bo czytałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem

Piec hef 25kw z rusztem sztabkowym , najlepszym rozwiazaniem bedzie gdy pale w retorcie wyciagniecie pozostałych sztabek rusztu oprócz tych dwóch na których zamocowany jest promiennik?!

promiennik zawieszony jest nad retorta ok 12-13cm moge poprzez skrócenie zwiekszyć np do 15-20cm czy to ma sens?!
Tak, masz mieć zdemontowany ruszt żeliwny, zostają tylko sztabki, na których wisi deflektor. W najgorszym wypadku zostaw minimum po 3cm po bokach, ale generalnie powinno się ten ruszt demontować przy paleniu z automatu.

Deflektor powinien być raczej na wys. min.15 a lepiej 20cm. w/g starej instrukcji pancerpola dla 25kw zakres 15-20cm, w/g nowej zalecane 20cm.

ps. Ognika PID sie nie bój. HEF ma dopasowany program pod swoje retorty, software sl.28 PID-II jest bardzo dobry. HEF zamawia i korzysta z tych systemów sterowania. Dla nich jest też zielone tło, napis firmowy HEF i prezentacja przy załączeniu, wyświetlacz ma kolor zielony.SUSPENSER - 04-02-2010 17:18

Witam !

Mój `Kielar 35 kw` ma tendencje do lekkiego niedopalania groszku z prawej strony paleniska - podobno to wada stałych retort, a w obrotowych ten problem nie istnieje.

W każdym razie serwisant stwierdził, że problem jest znany a powodem tego jest zbieranie się miału w kolanie retorty oraz, że problem ten można w pewnym zakresie likwidować a przynajmniej zmniejszyć jego dolegliwość w ten sposób, że średnio raz w miesiącu należy wypalić groszek do zera co spowoduje wypchanie miału - a następnie retortę wyczyścić od góry i na nowo rozpalić.

Stąd moje pytanie czy ktoś stosuje tą technikę i czy to w ogóle pomaga.???
U mnie pomogło zwiększenie otwarcie przesłony wentylatora, czyli większa dawka powietrza.
Odkąd to zrobiłem nie istnieje u mnie ten problem (przy stałej retorcie).czp01 - 04-02-2010 18:45
Witam

SUSPENSER - no moja przysłona otwarta (odkręcona) jest na full to z tej strony zostaje mi tylko ewentualne zwiększenie prędkości nadmuchu.jeanpascale - 04-02-2010 22:08
Dzieki Jarecki79
tak myslałem i pale z wyciągnietym rusztem (jak dzwoniłem do serwisu hef do lublinca to nie byli pewni ale raczej byli za tym zeby go zostawic :(

co do deflektora to przy najblizszej mozliwosci wyciagne i go skróce do 18cm :lol: taka srednia odległość, chyba ze lepiej zeby było 20cm ?!SUSPENSER - 05-02-2010 20:34

Witam

SUSPENSER - no moja przysłona otwarta (odkręcona) jest na full to z tej strony zostaje mi tylko ewentualne zwiększenie prędkości nadmuchu.
Dokładnie tak - napisz czy pomogło ;-)shooter - 06-02-2010 21:30
witam

mam kocil LAzar Multi Komfor z pogodówka....i myslałem że pogodówka działa trochę inaczej
pogodowka steruje iloscia cieplej wody przekazywanej na grzejniki i bojler, nie dopuszczajac do wychlodzenia pieca.
teoretycznie ma utrzymywac zadana temperature w pomieszczeniach (czujnik w pokoju) ale co w razie naglych zmian temeratury zewnetrzenej ?

myslałem że pogodówka będzie mogła zmieniać parametry podawania opału w zaleznosci od zmian atmosferycznych :(

Czy jest taka pogodowka w jakim kotle ktora zmieni parametry podawania w razie np ostrego nagłego mrozu ?SUSPENSER - 08-02-2010 21:54
Czy ktoś z Was widział jak działa piec Weber Heiztechnik:

http://www.polmark.com.pl/oferta?fun...&prid=0&wid=43

Podobno każdy model jest wysyłany do producenta sterowników, gdzie dopasowują indywidualnie program sterownika Fuzzy Logic dzięki czemu nie trzeba nic ustawiać poza temperaturą :o

Widziałem go na żywo w sklepie i jest bardzo porządnie wykonany (spawy itd.).

Sąsiad planuje na wiosnę zakup pieca 15 kW i pytał mnie co mu polecę - waham się pomiędzy piecem z palnikiem Brucer i sterownikiem ecoal, a tym Weberem
:roll:Bobek_Budowniczy - 08-02-2010 22:16
SUSPENSER Zobacz identyczne rozwiazania jak ENKA!! to samo rozmieszczenie kotła w srodku, ten sam sterownik.....tylko inny wygląd zewnętrznySUSPENSER - 08-02-2010 22:37
Ooo faktycznie ENKA też ma już ten nowy sterownik - musieli dodać całkiem niedawno tą 3 generację, w widzę, że jest już 4 w przygotowaniu :o

Może będzie z Brucerem lub czymś w tym stylu - jeśli tak to go mu polecę ;-)shooter - 08-02-2010 22:57
reto duo a wlasciwie ego sterownik wyglada super w opisie
ciekawe jak praktykajeanpascale - 09-02-2010 19:55
A teraz sprawdzian
CO SIE DZIEJE W PIECU JESLI WYCIAGNIE SIE DEFLEKTOR??PIEC WOLNIEJ SIE NAGRZEWA CZY SZYBCIEJ? :lol:
pytanie raczej do znawców tematu: Suspenser,Zawijan :D

ps. mam piec hef 25 kwtokas - 09-02-2010 21:38
Witam

Od ponad miesiaca ogrzewam dom eko-gorszkiem. Zwracam sie z wielka prosbą - czy moze ktos wysłac mi zdjęcia jak powinien spalać sie prawidłowo groszek. Mysle ze mam spalanie w normie - dom po podłogach 250 mkw a spalanie ok 25 kg na dobę (brak jeszcze zaworów na kaloryferach - otwarte na maxa) ale jak czytam forum to warto popracowac nad ustawieniami aby ilosc spalanego eko-gorszku była optymalna. Zauważyłem że mam okreslona ilośc popiołu i nie wiem czy ilośc ta jest mała czy wysoka. Więc jesli ktoś uzytkujacy piec na eko-groszek moze podesłac mi zdjęcia optymalnie spalonego gorszku byłbym ogromnie wdzięczny.SUSPENSER - 09-02-2010 22:33

A teraz sprawdzian
CO SIE DZIEJE W PIECU JESLI WYCIAGNIE SIE DEFLEKTOR??PIEC WOLNIEJ SIE NAGRZEWA CZY SZYBCIEJ? :lol:
pytanie raczej do znawców tematu: Suspenser,Zawijan :D
Dzięki za zaliczenie do grona znawców, choć raczej nazwałbym się praktykiem - samoukiem, a do zawijana mi daaalekooooo :oops:

W moim piecu nie ma deflektora, więc nie mam tu własnych obserwacji, ale wydaje mi się, że lepiej gdy jest bo działa podobnie do płomieniówki rozbijając strugę i powodując bardziej turbulentny przepływ co zwiększa sprawność wymiennika.

Czy piec nagrzeje się szybciej - to pytanie z gatunku: czy gdy zmniejszę przerwy na świecach w aucie o 0,1 mm to będę miał lepsze czy gorsze przyspieszenie - można się nagłowić nad teoriami albo zrobić doświadczenie - ja wybrałbym to drugie ;-)jeanpascale - 09-02-2010 23:10
A więc w moim piecu po wyciagnieciu deflektora piec jakby traci moc, szybciej się schładza i wolniej sie nagrzewa :-? czego jakos nie umiem sobie logicznie wyjasnic ( po przeczytaniu informacji o spalaniu napisanych przez zawijana)

zauwazyła i moge to potwierdzic na 100% ze predkość spalin im wieksza tym piec szybciej sie nagrzewa
( podczas podawania wegla otwierałem górne drzwiczki przez które przez kilka sekund dostawało sie powietrze i wtedy spaliny dostawały "takiego kopa" momentalnie rosła temperatura na piecu o 1 stopien )
cos podobnego jak turbo, nitro w samochodzie :D

zastanawia mnie ze bez znaczenia jest to ze powietrze te było zimne 16-20 C w stosunku do temperatur spalin :ozawijan - 10-02-2010 08:56
1. Deflektor ma za zadanie przede wszystkim wymieszać produkty spalania wychodzące z palnika, żeby ułatwić dopalenie się niespalonego tlenku węgla i oparów substancji smołowych oraz utrzymać w komorze dopalania wysoką temperaturę (powyżej temperatury zapłonu tych niedopalonych związków) – dlatego deflektor musi mieć także dużą pojemność cieplną (duży kawał żeliwa lub ceramiki).
2. Oczywiście deflektor zwiększa turbulencję przepływu, ale tylko w komorze dopalania. Komory dopalania są na ogół otoczone płaszczem wodnym, więc wpływa to nieco na wymianę ciepła, jednak nie decydująco. Najistotniejsza jest turbulencja w głównej części wymiennika ciepła.
3. Prędkość przepływu spalin w danym konkretnym kotle zależy od ich ilości. Przekroje kanałów spalinowych w konkretnym kotle są takie jakie są, więc im więcej tych spalin, tym ich prędkość musi być większa – cała ilość wytworzonych spalin musi wyjść z kotła. Otwarcie drzwiczek kotła rzeczywiście zwiększa ilość spalin przepływających przez wymiennik (a tym samym ich prędkość), co działa na plus z punktu widzenia wymiany ciepła. Ale równocześnie zimne powietrze obniża temperaturę tej mieszaniny, co działa na minus z punktu widzenia wymiany ciepła. Natomiast zachodzi tu jeszcze jedno bardzo ważne zjawisko – dopalanie produktów spalania wychodzących z palnika. Jeśli w produktach spalania z palnika jest dużo niedopalonych części gazowych i nie ma deflektora, który pomagałby w ich dopalaniu – to gwałtowne doprowadzenie powietrza przez otwarcie drzwiczek powoduje gwałtowne dopalenie tych produktów (doprowadzenie tlenu i silne wymieszanie), co skutkuje dużą produkcją chwilową ciepła. Nie wiem, czy wiecie o tym, że węgiel (mam tu na myśli pierwiastek węgiel „C”), który spala się do dwutlenku węgla CO2 i wydziela jakąś ilość ciepła - w pierwszym stopniu spala się do tlenku węgla CO, wydzielając 1/3 tej ilości ciepła, a dopiero w drugim stopniu tlenek węgla CO spala się do dwutlenku węgla CO2, wydzielając 2/3 tej ilości ciepła. Stąd tak duże ilości ciepła wytworzonego po otwarciu drzwiczek.
4. Oczywiście te wszystkie zjawiska zachodzące w piecu, o których piszecie, dzieją się tam równocześnie – w pewnych przypadkach wzmacniając się wzajemnie, w pewnych przypadkach redukując. Stąd interpretacja zjawisk obserwowanych okiem nieuzbrojonym w przyrządy pomiarowe może czasem prowadzić do wniosków błędnych.
5. Podsumowując – procesy zachodzące w kotle węglowym naprawdę nie są proste i łatwe do interpretacji. A deflektor naprawdę jest potrzebny.Jarecki79 - 10-02-2010 14:23
jeanpascale, po co wyjąłeś deflektor?

Pancerpol podaje, że ma wisieć na ok.15-20cm na retortą.

Jak długo masz ten kocioł? U Ciebie wisi coś koło 13cm tak?
Jak się nie topi, to go zostaw na tej wysokości, jak użytkujesz krótko i masz obawy to powieś go 18cm nad palnikiem.

Skoro umiesz dobrać nastawy i nadmuch, to nic mu nie będzie. W najgorszym razie go stopisz lub nadtopisz i będziesz musiał zmienić, nie zrujnujesz się, kosztuje ok.40zł.jeanpascale - 10-02-2010 22:41
dzieki za informacje
deflektor zdemontowałem bo miałem chwilke i eksperymentowałem :D
jest na wysokosci ok 13cm nad paleniskiem i zastanawiam sie czy jak go skróce i bedzie nad paleniskiem 16-18cm to zmieni to parametry spalan na lepsze? czy nic to nie da oprocz tego ze wolniej sie wyeksploatuje?!czp01 - 11-02-2010 08:00

Witam

SUSPENSER - no moja przysłona otwarta (odkręcona) jest na full to z tej strony zostaje mi tylko ewentualne zwiększenie prędkości nadmuchu.
Dokładnie tak - napisz czy pomogło ;-)
Zwiększenie prędkości nadmuchu jakoś znacząco nie pomagało i niedopalony groszek z prawej strony retorty nadal pozostawał - a może wpłyneło nawet na lekki wzrost spieków po lewej stronie retorty.

W każdym razie poszedłem za radą serwisanta Kielara i dopaliłem groszek w piecu do końca aż go brakło - prawie do wygaśnięcia pieca. Następnie wyczyściłem bez rozbierania całą retortę do samego dna i wybrałem z niej cały pozostały po ekogroszku miał węglowy. Przeczyściłem górny i dolny rząd otworów napowietrzających retorty oraz zniwelowałem wszystkie ewentualne spieki na retorcie. Zauważyłem, że wewnętrzny stożkowaty kształt retorty nie jest idealny a po stronie prawej - u mnie jest to strona przeciwna do slimaka - retorta posiada wewnątrz pod dolnym rzędem otworów napowietrzających takie lekkie (pewnie technologiczne) mniej skośne zgrubienie i właśnie w czasie pracy ślimak wypycha zbierajacy się na dole miał na dno retorty a następnie na stronę przeciwną w retorcie ( u mnie jest to prawa strona retorty ) i tu w okolicy tego stożkowatego zgrubienia miał ma tendencje do zapychania dolnego rzędu otworów napowietrzających i tam też tworzą się spieki, które przylegaja do retorty a w efekcie groszek po tej stronie retorty się nie dopala tak jak powienien i to jest cały problem tego niedopalania - przynajmniej tak wynika z mojej obserwacji.

Po wyczyszczeniu retorty sytuacja diametralnie się zmieniła, w palenisku retorty nie widać jak narazie niedopalonego groszku a kocioł na tych samych ustawieniach osiąga wyższą temperaturę i to znacznie szybciej. Wydaje mi się, że kocioł jest o wiele bardziej wydajny.

Reasumując polecam za radą sewisanta wypalenie groszku do końca i porządne wyczyszczenie retorty to naprawde pomaga. Minus jest taki, że pewnie taką czyszczącą operacje należy raz na miesiąc powtórzyć.SUSPENSER - 11-02-2010 17:00
czp01 - może faktycznie jest to jakiś błąd w konstrukcji tego modelu i wtedy nie ma innego wyjścia niż regularne czyszczenie, bo u mnie jest też czasem sporo miału w ekogroszku i się nie zapycha.Jacek6 - 14-02-2010 19:36

zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma by jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
zawijan, jakbys miał chwilkę, bo to interesujacy temat.
Troche nie znajdujesz go, nazwijmy to, dla mnie, ostatnio.
Ale jak się pojawia jakikolwiek wątek o kotle Ogniwa, jesteś natychmiast.
Znamienne :)zawijan - 14-02-2010 20:58

zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma by jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
zawijan, jakbys miał chwilkę, bo to interesujacy temat.
Troche nie znajdujesz go, nazwijmy to, dla mnie, ostatnio.
Ale jak się pojawia jakikolwiek wątek o kotle Ogniwa, jesteś natychmiast.
Znamienne :) Chyba mam prawo wyboru tematów, o których chcę pisać?
W moim wpisie z dnia 29 stycznia zadałem Ci dwa pytania. Bez Twojej odpowiedzi na te pytania nie mogę z Tobą dyskutować - muszę wiedzieć co rozumiesz, a czego nie rozumiesz. Nie gniewaj się za to, co teraz napiszę, nie wynika to absolutnie z braku szacunku do Ciebie, jako osoby. To co nazwałeś "czysta teorią przekazywania ciepła" jest czystą bzdurą.
Przeczytaj - tak jak Ci radziłem - jeszcze raz to, co napisałem przedtem, przemyśl to, a potem zadawaj rozumne pytania. Naprawdę nie mam czasu i ochoty po wielekroć odpowiadać, że kula jest okrągła, a sześcian jest kanciasty.
Jeszcze raz - nie gniewaj się. Zrób, co mówię i wracamy do korespondencji.shooter - 14-02-2010 23:53
zawijan - a ja mam do Ciebie pytako z innej beczki :

Ile pradu pobiera Ogniwo Eko 35kw ?
Chce zrobic awaryjne zasilanie tego pieca (piec bedzie pod koniec tygodnia) i chcialbyw wiedziec ile W pobiera aby dobrac aku , a w innsrukcji na www takiej informacji nie ma.

DziekujeJacek6 - 15-02-2010 20:18
Kiedy szybciej schłodzisz np. butelkę z gorącą wodą – wsadzając ją do balii z zimną wodą (nawet bardzo wielkiej) i trzymając ją tam nieruchomo, czy polewając ją strumieniem bieżącej zimnej wody z kranu?

zawijan, widzę tylko jedno pytanie. jw.

Oczywiście szybciej schłodzę polewając strumieniem bieżącej wody, ale zwróć uwagę na to, jak dużą ilość wody wtedy zużyję.
Stąd moje pytania, nie sztuka, wracająć jednak do grzania, szybko ogrzać, a ogrzać do właściwej temperatury, ale jak najbardziej ekonomicznie, czyli, wracając do chłodzenia, coś pomiędzy balią a strumieniem wody.

i teraz wracam do mojego pytania:

czyli wniosek, prędkość spalin ma by jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?zawijan - 16-02-2010 08:21
Jacek6
Chodziło mi o ten wpis. I o te pytania na końcu.


zawijan, czyli wniosek, prędkość spalin ma byś jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?
Wyciągasz przedziwne wnioski. Przeczytaj wszystko dokładnie jeszcze raz. Także ten rozdział naszego bloga http://zawijan.wordpress.com/5-budow...enniki-ciepla/

Jak nam zaczyna brakować ciepła - należy zwiększyć ilość podawanego paliwa i powietrza RÓWNOCZEŚNIE. A prędkość przepływu spalin w dobrze zaprojektowanym kotle powinna być co najmniej 1m/sek.
Jeżeli zwiększymy podawanie węgla i powietrza - to automatycznie wzrośnie nam ilość wytwarzanych spalin, a tym samym także ich prędkość.

Co rozumiesz pisząc "zwiększamy temperaturę spalin"? To nie jest jednoznaczne. Spaliny w różnych miejscach kotła mają różne temperatury. I jak chciałeś zwiększać prędkość spalin? Jeszcze raz podkreślam - KOCIOŁ MUSI WYPRODUKOWAĆ TYLE CIEPŁA, ILE UCIEKA Z DOMU i MUSI TO ZROBIĆ W TYM SAMYM CZASIE. Nie można mówić o ekonomice bez uwzględniania czasu!!!
Zastanów się nad odpowiedzią na moje pytania:

Co rozumiesz pisząc "zwiększamy temperaturę spalin"? To nie jest jednoznaczne. Spaliny w różnych miejscach kotła mają różne temperatury. I jak chciałeś zwiększać prędkość spalin?

A potem zastanów się jeszcze raz nad swoim pytaniem:

czyli wniosek, prędkość spalin ma by jak najniższa, wtedy najekonomiczniej.
Jak nam zaczyna brakować ciepła, zwiekszamy temperaturę spalin.
Prędkośc zwiększamy ostatecznie, jak juz nie dajemy rady temperatrurą?


I jeszcze jedno - Czytaj dokładnie i staraj się zrozumieć to co czytasz.zawijan - 16-02-2010 10:25

zawijan - a ja mam do Ciebie pytako z innej beczki :

Ile pradu pobiera Ogniwo Eko 35kw ?
Chce zrobic awaryjne zasilanie tego pieca (piec bedzie pod koniec tygodnia) i chcialbyw wiedziec ile W pobiera aby dobrac aku , a w innsrukcji na www takiej informacji nie ma.

Dziekuje
Czy Ty myślisz, że ja wiem wszystko?
Zajdź na stronę producenta http://www.ogniwobiecz.com.pl/
Znajdź jakiś kontakt i męcz ich tak długo, aż trafisz na tego, kto potrafi Ci podać dane, jakie potrzebujesz.Martinezio - 16-02-2010 13:31

Ile pradu pobiera Ogniwo Eko 35kw ?
Chce zrobic awaryjne zasilanie tego pieca (piec bedzie pod koniec tygodnia) i chcialbyw wiedziec ile W pobiera aby dobrac aku , a w innsrukcji na www takiej informacji nie ma.

Dziekuje
To może ja coś podpowiem, bo też kombinowałem z takim tematem.

Po pierwsze - nie musisz nic wyciągać od producenta, bo wszystkie potrzebne dane masz na talerzu podane ;)

Po drugie - szkoda na to czasu i zachodu.

Ok, wracając do tematu, to potrzebujesz takich danych:
- moc motoreduktora,
- sumę mocy wszystkich pompek w domu działających na najwyższych obrotach,
- moc wentylatora.
Wszystko masz zapisane na tabliczkach znamionowych tych elementów (wynik w watach).

Posumuj sobie wszystkie te dane, następnie dodaj do tego powiedzmy 100-150W.
Otrzymasz mniej więcej moc potrzebną do obsłużenia wszystkich urządzeń w kotłowni niezbednych do podtrzymania ogrzewania, łącznie ze sterownikiem - ten sam w sobie nie pobiera dużo prądu, więc te zapasowe 150W powinno spokojnie wystarczyć.
W ten sposób oszacujesz sobie jaką przetwornicę musisz kupić, aby jej nie sfajczyć ;)

Musisz oszacować sobie, jak długo Twoim zdaniem powinien ten kocioł być podtrzymywany przez UPS.

Z tej oto tabeli odczytasz jaką pojemność akumulatora musisz zapewnić, aby uzyskać rządany przez Ciebie efekt.yacek13 - 16-02-2010 14:50
Witam.
Mam piec około tygodnia Proeco Comfort 20 (20 KW). 100 m2 do ogrzania, dość dobrze ocieplone. Sterownik G 403 P02.
Jestem "zielony" i do wszystkiego dochodzę metodą prób i błędów - bardziej błędów :wink:
Palę ekogroszkiem Jaret2 (jedyny paczkowany na moim terenie), worki nakłuwam, żeby trochę przesechł a kilka trzymam otwartych.
Mam następujące ustawienia:
u0-50 u1-20 u2-45 u3-17 u4-5
Mam dużo spieków i dużo popiołu, (1,5 wiadra dziennie). Jest też duzo sadzy. Poziom na palenisku chyba dobry.
1. Co mam zrobić, żebny pozbyć się tych spieków?
2. Czy nie lepiej ustawić kocioł na większą temperaturę i przymknąć trochę zaworem ciepłą wodę?

Sory za może lamerskie pytania, ale sam się boję eksperymentować bez zapytania...Jarecki79 - 16-02-2010 14:58

zawijan - a ja mam do Ciebie pytako z innej beczki :

Ile pradu pobiera Ogniwo Eko 35kw ?
Chce zrobic awaryjne zasilanie tego pieca (piec bedzie pod koniec tygodnia) i chcialbyw wiedziec ile W pobiera aby dobrac aku , a w innsrukcji na www takiej informacji nie ma.

Dziekuje
Martinezio dobrze radzi..

Generalnie jest najczęściej tak:
mały palnik silnik 180W, max.250W, odczytasz to na tabliczce silnika przy przekładni
dmuchawa, WBS6a ma silnik 70W, jak masz oryginalna do eCoala to chyba 45W
pompy- sam sprawdź ile ich masz, które są pod sterownik. Zastanów się tylko nad tymi, które będą musiały pracować. Na tabliczce od pompy masz napisane ile W pobiera na 1,2 a ile na 3biegu.

Do podajnika zasilacz awaryjny produkowała firma Tatarek A 600 WAC, nie wiem czy mają go jeszcze w ofercie. Jest jednak tego więcej na rynku, znajdziesz coś w granicy 1000W. Do tego dobry akumulator i gotowe.

Ważne jest do jakiego sterownika i jaką charakterystykę prądu generuje ten zasilacz, nie każdy zasilacz pracuje z danym sterownikiem. Pisz zatem do producenta swojego sterownika jakiego typu zasilacza masz szukać.